همه چیز درباره آزمون دولینگو + منابع آزمون دولینگو

همه چیز درباره آزمون دولینگو + منابع آزمون دولینگو

آزمون دولینگو چیست؟

شاید همه با شنیدن نام دولینگو به یاد اپلیکیشن معروف آموزش زبان‌های خارجی دولینگو بیفتید ولی شرکت آمریکایی دولینگو علاوه بر اپلیکیشن معروف آموزش زبان خود، یک آزمون بین‌المللی استاندارد در حد کیفیت و اعتبار تافل و آیلتس طراحی کرده و نام آن را Duolingo EnglisH Test گذاشته است.

آزمون دولینگو مبتنی بر هوش مصنوعی است و به صورت تطبیقی یا Adaptive سطح مهارت زبان انگلیسی شما را مورد سنجش قرار می‌دهد. کل فرایند این آزمون فقط ۱ ساعت زمان می‌برد و به صورت کاملا آنلاین و از هرجای کره زمین قابل انجام است. متقاضیان ایرانی آزمون دولینگو نیز بدون هیچ تحریم یا فیلتری می‌توانند از هر کدام از شهرهای ایران عزیزمان در این آزمون شرکت کنند. نتیجه آزمون دولینگو ظرف مدت ۲ روز ارائه می‌شود و تا امروز دانشگاه‌ها و مراکز علمی معتبری به این آزمون اعتماد کرده‌اند و نمره این آزمون را در فرایند پذیرش خود قابل اعتماد می‌دانند.

چرا آزمون دولینگو را انتخاب کنیم؟

اولین دلیل قیمت بسیار ارزان آن است. فقط ۴۹ دلار آمریکا. خب شاید برای ما با این قیمت دلار زیاد هم قیمت کمی نباشد، ولی در مقایسه با هزینه آزمون‌های آیلتس (۲۱۰ تا ۲۵۰ دلار) و تافل (۲۵۵ دلار) بسیار ارزان و به صرفه‌ است.

دومین دلیل برگزاری آزمون به صورت کاملا آنلاین می‌باشد. یعنی بر خلاف آزمون‌های تافل و آیلتس که باید حضور فیزیکی و زمانی مشخصی داشته باشید، آزمون زبان انگلیسی دولینگو را می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز، در منزل خود و به صورت کاملا آنلاین برگزار نمایید.

علاوه بر این دو دلیل اصلی، می‌توانیم دلیل‌های دیگری هم برای اهمیت آزمون دولینگو بیاوریم. یکی این که آزمون دولینگو برای ارسال نتایج به دانشگاه‌های مختلف، هزینه اضافی از شما دریافت نمی‌کند.

چگونه خود را برای آزمون دولینگو آماده کنیم؟

برای آمادگی در آزمون دولینگو شما باید ساختار آزمون را به درستی درک کرده باشید. با انواع سوالات آزمون آشنا باشید و به تعداد زیاد نمونه سوال آزمون دولینگو را تمرین کرده باشید.

به دلیل این که سوالات آزمون دولینگو انطباقی هستند، یعنی هر سوال، بسته به پاسخی که شما به سوال قبل داده باشید برای شما نمایش داده می‌شود و سطح دشواری سوال نبست به سطح شما انتخاب می‌شود، اگر در روند پاسخگویی خود دچار اشتباه شوید در نهایت نمره کمتری از آزمون دریافت خواهید کرد.

به همین علت است که تمرین زیاد روی نمونه سوالات دولینگو به شما این فرصت را می‌دهد که نمره نهایی خود را بالاتر ببرید. به این صورت که در هر مرحله از آزمون با پاسخ صحیح، سوال سطح بالاتری دریافت می‌کنید و در نهایت نمره بالاتری از آزمون خواهید گرفت.

منابع آزمون دولینگو چیست؟

وب سایت رسمی دولینگو هیچ منبعی را برای سوالات آزمون زبان انگلیسی دولینگو معرفی نکرده است به جز یک آزمون آزمایشی تحت عنوان پرکتیس تست (practice test) که اصلا قابل مقایسه با سوالات آزمون اصلی نیست ولی توصیه می‌شود که حتما قبل از آزمون اصلی خود، در پرکتیس تست شرکت کنید.

در دولینگو ریسورس ما منابع آزمون دولینگو را از منابع بسیار معتبری تهیه کرده‌ایم. از جمله منابعی که ما مورد استفاده قرار داده‌ایم، تحقیق از افراد موفق در آزمون بوده و سوالات واقعی آزمون را جمع آوری کرده‌ایم.

انواع سوالات آزمون دولینگو چیست؟

سؤالات ریل ورد (Real Word)

منظور از این دسته سؤالات این است که کلماتی به شما ارائه‌ می‌شود و شما باید تشخیص دهید این لغت یک لغت واقعی انگلیسی هست یا خیر! همیشه که هر چند حرف انگلیسی که پشت سر هم قرار بگیرد که یک لغت نخواهد بود! برای پاسخ دادن به این سؤالات باید خزانه لغت خوبی داشته باشید.

خود سؤالات این بخش دو نوع می‌باشند:

  • نوع اول سؤالات ریل ورد کلماتی هستند که نوشته شده‌اند و شما باید کلمه واقعی را تیک بزنید. این سوالات در دسته ریدینگ قرار دارند و به این نوع سوالات ریل ورد تکست یا RealWord Text گفته می‌شود و مهلت در نظر گرفته شده برای این نوع سؤالات ۶۰ ثانیه است.
  • نوع دوم سؤالات ریل ورد کلماتی هست که تلفظ می‌شوند و شما باید کلمه‌ای که واقعی است را انتخاب کنید. این سوالات در دسته لیسنینگ قرار دارند و به این نوع سوالات ریل ورد اودیو یا RealWord Audio گفته می‌شود و مهلت پاسخگویی به این سؤالات ۹۰ ثانیه است.

سی-تست (C-Test)

این سؤالات یک سری پاراگراف و متن بلند انگلیسی هستند که کلماتی درون این متن وجود دارد که حروف آنها جا افتاده و شما باید حروف جا افتاده را تشخیص داده و تکمیل کنید. این سوالات در دسته ریدینگ قرار دارند و به این نوع سوالات سی تست یا C-Test می‌گویند و زمان پاسخگویی به این گونه سؤالات حدود ۳ دقیقه است. نکته مهم این است که به حروف نمره داده نمی‌شود بلکه به کل کلمه اگر درست نوشته شود نمره تعلق خواهد گرفت.

توصیف تصاویر (Describe Image)

در این نوع سؤالات شما تصویری دریافت می‌کنید و باید این تصویر را توصیف کنید. که اين قسمت هم خودش دو نوع است.

  • نوع اول این سؤال از شما می‌خواهد در ۶۰ ثانیه یک تصویر را توصیف کنید و توصیف خود را تایپ کنید. به این نوع سوالات Writing Describe Image می‌گویند.
  • نوع دوم این سؤال از شما می‌خواهد در ۹۰ ثانیه یک تصویر را توصیف کنید و صدای شما را ضبط می‌کند. به این نوع سوالات Speaking Describe Image می‌گویند.

دیکته (Dictation)

در این نوع سؤال، یک جمله خوانده می‌شود و شما باید در ۶۰ ثانیه آن جمله را تایپ کنید. شما فقط سه بار فرصت شنیدن این جمله را دارید. این سوالات در دسته رایتینگ قرار می‌گیرند و به آن Listening Dictation می‌گویند.

خواندن (Read Aloud)

در این نوع سؤالات شما یک جمله خواهید دید که باید از روی آن با صدای رسا و در مدت زمان ۲۰ ثانیه بخوانید. سرعت مناسب و تلفظ صحیح در این سؤال اهمیت بسیاری دارد. این نوع سوالات در دسته اسپیکینگ قرار دارند و به آنها Speaking Read Aloud می‌گویند.

کیو کارد (Cue Card)

در این بخش برای شما یک سؤال طرح می‌شود و چند سؤال فرعی هم در زیر آن خواهد آمد. شما باید در مورد سؤال اصلی صحبت کنید و در لابلای صحبت خود، به سؤالات فرعی هم جواب بدهید. زمان شما در این سؤال فقط ۹۰ ثانیه است و از طرف دیگر شما زیر ۳۰ ثانیه هم نباید صحبت کنید. یعنی بین ۳۰ تا ۹۰ ثانیه باید صحبت کنید و صدای شما ضبط می‌شود. به این نوع سوالات Speaking Cue Cards می‌گویند.

صحبت کردن (Speaking)

در این نوع سؤالات یک پرسش از شما پرسیده می‌شود و شما باید بین ۳۰ تا ۹۰ ثانیه به این پرسش پاسخ دهید. شما فقط سه بار می‌توانید به سؤال گوش کنید. به این نوع سوالات Speaking Audio می‌گویند.

نوشتن (Writing)

در این سؤال، شما باید به پرسشی که از شما مطرح می‌شود در زمان ۵ دقیقه پاسخ دهید. پاسخ شما باید تایپ شود و نباید کمتر از ۵۰ کلمه باشد. به این نوع سوالات Writing 50 Words می‌گویند.

مصاحبه (Interview)

مصاحبه در آزمون دولینگو دو قسمت دارد.

  • قسمت اول مربوط به Speaking است که دو موضوع به شما داده می‌شود و شما باید یکی را انتخاب کنید و در مورد آن ۱ تا ۳ دقیقه صحبت کنید. به این نوع سوالات Speaking Interview می‌گویند.
  • قسمت دوم مربوط به Writing است که برای این هم دو موضوع به شما داده می‌شود و باید یکی را انتخاب کرده و در مورد آن ۵ دقیقه بنویسید. به این نوع سوالات Writing Sample می‌گویند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *