دکتر شافع متخصص قلب و عروق

دکتر شافع متخصص قلب و عروق

متخصصان قلب و عروق بیماری‌های سیستم قلبی عروقی را تشخیص و درمان می‌کنند. قلب یک اندام واقعاً قابل‌توجه است. بیش از 40 میلیون بار در سال می‌تپد و بیش از 7500 لیتر خون در روز پمپاژ می‌کند. در این مقاله زمینه حرفه‌ای متخصص قلب و نیز روش‌های معاینه و تصاویر بالینی این اندام منحصربه‌فرد بررسی شده است. در آخر به معرفی دکتر شافع متخصص قلب و عروق خواهیم پرداخت.

متخصص قلب چیست؟

قلب یک تخصص مستقل و شاخه‌ای از طب داخلی است. متخصص قلب و عروق در تشخیص و درمان بیماری‌های سیستم قلبی عروقی تخصص دارد. این حوزه تخصصی باید از زیر حوزه جراحی قلب متمایز شود. متخصص قلب با جراح قلب یکسان نیست. جراح قلب قفسه سینه را باز می‌کند و عمل قلب انجام می‌دهد. از طرف دیگر متخصص قلب بیماری‌های قلبی عروقی را بررسی و تشخیص می‌دهد و اقداماتی مانند کاتتریزاسیون قلبی یا قراردادن ضربان‌ساز یا آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی را انجام می‌دهد.

متخصص قلب چه می‌کند؟

دکتر شافع متخصص قلب و عروق به مطالعه، تشخیص و درمان بیماری‌های سیستم قلبی عروقی می‌پردازند. او مشابه سایر پزشکان که باید بیماران خود را ارزیابی کنند، سابقه پزشکی بیماران را بررسی می‌کند و یک برنامه درمانی متناسب با بیمار تهیه می‌کند. همچنین دکتر شافع متخصص قلب و عروق به سؤالات بیماران در زمینه قلب و عروق پاسخ می‌دهد و در طول درمان با خانواده بیمار ارتباط برقرار می‌کند.

روش‌های معاینه قلب توسط دکتر شافع متخصص قلب و عروق

در قلب و عروق، بین روش‌های معاینه تهاجمی و غیرتهاجمی زیر تمایز قائل می‌شود:

تست ورزش یا استرس

تست ورزش یا استرس ECG معاینه‌ای است که بر روی تردمیل یا ارگومتر انجام می‌شود و فعالیت قلب بیمار تحت استرس را بررسی می‌کند.

نوار قلب

با EKG، پتانسیل‌های الکتریکی در طول فعالیت قلب ثبت می‌شود. ECG طولانی مدت که در طی یک دوره حداقل 24 ساعته با یک دستگاه ضبط کوچک و قابل‌حمل ثبت می‌شود.

Spiroergometry

اسپیروارگومتری روشی است که با آن می‌توان واکنش‌های قلب، گردش خون و تنفس در حین فعالیت بدنی را به‌صورت کمی و کیفی ارزیابی کرد. علاوه بر این، این روش دارای ارزش اطلاعاتی قوی در مورد انعطاف‌پذیری قلب و ریه‌ها است.

اکوکاردیوگرافی (سونوگرافی قلب)

اکوکاردیوگرافی یک معاینه اولتراسوند قلب است. این در رابط‌های ساختارهای تشریحی استفاده می‌شود و تصویری از قلب با استفاده از این سیگنال‌ها بازسازی می‌شود. امروزه این روش غیرتهاجمی در تشخیص‌های معمول قلب اهمیت زیادی دارد.

اندازه‌گیری طولانی مدت فشارخون

اندازه‌گیری فشارخون طولانی مدت برای ثبت مشخصات به‌اصطلاح فشارخون شبانه‌روزی استفاده می‌شود.

سی تی قلب

توموگرافی کامپیوتری قلب برای به‌دست‌آوردن اطلاعات در مورد قلب یا آناتومی عروق کرونر، برای تشخیص بیماری عروق کرونر (CAD)، یا برای ارزیابی یکپارچگی پیوندهای بای‌پس عروق کرونر و سایر پیوندها انجام می‌شود. سی تی قلب یک روش معاینه سریع و قابل‌اعتماد برای تخمین خطر حمله قلبی است. این معاینه بر روی بیماران مبتلا به درد قفسه سینه غیرقابل‌توضیح و عوامل خطر موجود مانند فشارخون بالا، دیابت، سیگارکشیدن، چاقی یا سطوح بالای چربی خون انجام می‌شود.

اکو (TEE)

TEE مخفف اکوکاردیوگرافی ترانس مری است. این روش یک معاینه اولتراسوند قلب از داخل است که در آن یک پروب اولتراسوند به ضخامت یک انگشت وارد مری می‌شود.

کاتتریزاسیون قلبی

در کاتتریزاسیون قلبی، یک کاتتر پر از مایع از عروق بزرگ محیطی به قلب منتقل می‌شود. این روش تهاجمی امکان تشخیص نقایص قلبی و مشاهده عروق کرونر را فراهم می‌کند.

آنژیوگرافی عروق کرونر

در این معاینه، یک کاتتر با کمک تصاویر اشعه ایکس وارد رگ خونی می‌شود و در عروق کرونر قرار می‌گیرد. سپس متخصص قلب یک ماده حاجب را برای تجسم انقباضات یا انسدادها تزریق می‌کند. در صورت مشاهده انسداد در داخل رگ، می‌توان آنژیوپلاستی عروق کرونر انجام داد. این روش جریان خون به قلب را بهبود می‌بخشد. آنژیوگرافی عروق کرونر یک روش رایج است که به‌ندرت باعث عوارض جدی می‌شود.

بیماری‌های قلب و عروق

بیماری‌های قلبی عروقی که توسط دکتر شافع متخصص قلب و عروق بررسی می‌شوند:

فشارخون بالا

فشارخون بالا یک بیماری شایع است که با عوارض قابل‌توجهی همراه است و بسیاری از اندام‌ها از جمله قلب، مغز و کلیه‌ها را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. بیماری فشارخون بالا می‌تواند بر بطن چپ یا راست تأثیر بگذارد. در مورد دوم، این بیماری به‌عنوان Cor pulmonale شناخته می‌شود. دلایلی مانند سوءتغذیه، ورزش نکردن، استرس و عوامل دیگر تأثیر منفی بر فشارخون دارند.

آریتمی‌های قلبی

قلب دارای یک سیستم هدایت تخصصی است که از سلول‌های ماهیچه‌ای تحریک‌کننده تشکیل شده است که سرعت و ریتم انقباض قلب را تنظیم می‌کند و برای عملکرد طبیعی قلب ضروری است. آریتمی‌ها می‌توانند به‌صورت تاکی‌کاردی (ضربان قلب سریع)، برادی‌کاردی (ضربان قلب آهسته)، ریتم نامنظم با انقباض بطنی طبیعی یا عدم فعالیت الکتریکی (آسیستول) ظاهر شوند.

نارسایی قلبی (ضعف عضله قلب)

نارسایی قلبی به یک اختلال عملکردی قلب با کاهش برون‌ده قلبی اطلاق می‌شود که در نتیجه خون کافی از محیط اطراف بدن پمپاژ نمی‌شود و خون‌رسانی به همه اندام‌ها کاهش می‌یابد. علائم معمولی عبارت‌اند از تنگی نفس. بسته به ماهیچه قلب که عمدتاً تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد، بین قلب چپ، قلب راست و نارسایی قلبی کلی تمایز قائل می‌شود.

بیماری‌های عروقی (بیماری‌های عروق کرونر)

بیماری‌های عروق کرونر متنوع هستند. اصطلاح بیماری کرونری قلب (CHD) نتیجه تصلب شرایین در عروق کرونر است. این عارضه بر اثر عدم تعادل بین تأمین اکسیژن و مصرف اکسیژن در عضله قلب به وجود می‌آید. یکی از شایع‌ترین نشانه‌های آنژین صدری (سفتی قفسه سینه) است، یعنی درد ناگهانی در ناحیه قلب و احساس فشار در قفسه سینه.

نقص دریچه قلب (نقص مادرزادی و اکتسابی قلب)

بخش کوچکی از همه کودکانی که به دنیا می‌آیند (~ 0.8-1.0٪) دارای ناهنجاری قلبی یا عروقی هستند که معمولاً در مرحله جنینی ایجاد می‌شود. اتصال کوتاه اغلب بین دهلیز قلب چپ و راست رخ می‌دهد. علاوه بر این، این‌ها از نقایص اکتسابی دریچه قلب متمایز می‌شوند که ناشی از ترکیبی از تنگی و نارسایی مزمن و به‌ندرت حاد است.

حمله قلبی

سکته قلبی به نکروز عضله قلب در نتیجه یک اختلال گردش خون (ایسکمی) اشاره دارد. علت اصلی آن تصلب شرایین است. درحالی‌که انفارکتوس میوکارد تقریباً در هر سنی می‌تواند رخ دهد، فراوانی آن به‌تدریج با افزایش سن و عوامل خطر افزایش می‌یابد. درمان سریع سکته قلب ضروری است ازاین‌رو مراجعه به سریع به اورژانس و متخصص قلب و عروق الزامی است.

میوکاردیت

میوکاردیت شامل گروه متنوعی از بیماری‌ها است که در آن عوامل عفونی و یا فرایندهای التهابی عمدتاً بر عضله قلب (میوکارد) تأثیر می‌گذارند. پسوند -itis به‌طورکلی یک علت التهابی را نشان می‌دهد. مهم است که این بیماری‌ها را از بیماری‌هایی که در آنها روند التهابی نتیجه یکی دیگر از علل آسیب میوکارد مانند بیماری عروق کرونر است توسط متخصص قلب و عروق تشخیص داده شود.

اندوکاردیت

اندوکاردیت یک التهاب باکتریایی اندوکارد است. دریچه‌های قلب معمولاً درگیر این بیماری هستند. اندوکاردیت عفونی بسته به‌سرعت و شدت دوره بالینی به دو نوع حاد و تحت حاد تقسیم می‌شود.

دکتر شافع متخصص قلب و عروق

دکتر شافع متخصص قلب و عروق، از پزشکان به نامی است که در تشخیص و درمان بیماری‌های قلبی مهارت و تجربه بالایی دارند. اگر ناراحتی قلبی دارید می‌توانید برای درمان و بهبودی سریع‌تر به دکتر شافع متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *