لوله پلی اتلین

لوله پلی اتلین

لوله پلی اتلین یک نوع لوله بسیار منعطف بوده و جهت انتقال گاز و مایعات استفاده می شود‌. این لوله ها در حال حاضر در سراسر دنیا دارای کاربرد بسیار زیاد مختلفی است‌. در صورتی که قصد خرید لوله پلی اتیلن دارید، بهتر است در ابتدا نسبت به معایب، مزایا و کاربرد آن آگاه شوید تا بتوانید هنگام خرید این وسیله انتخاب هوشمندانه ای داشته باشید.لوله پلی اتلین در اندازه های مختلفی به تولید می رسد و در صنایع مختلفی کاربرد دارد.

از پنجاه سال گذشته تا به امروز صنایع لوله پلی اتلین پیشرفت بسیار بسیار زیادی در حوزه تولید انواع لوله پلی اتلین و اتصالات دیگر را داشته است. این نوع از لوله توانسته خود را جایگزین بسیار مناسبی به جای لوله های فلزی، PVC, GRP و همچنین چدنی شده است. لوله پلی اتلین توانسته در اکثر مواقع جایگزین بسیار‌ خوبی برای این گونه لوله ها است‌. از جمله دلایل محبوبیت بالای این نوع لوله روش نصب راحت، دوام و پایداری می باشد.

پلی اتلین چیست؟

پلی اتلین از جمله محصولات پلاستیکی بسیار گسترده بوده که در تمام دنیا تولید بسیار زیاد و وسیعی دارد. این ماده دارای مصرف های متنوعی در تولید انواع لوله ها، لایه ها، فیلم ها و همچنین قطعات پلاستیکی و‌… است. این مصارف شامل الکتریکی، خودروسازی و صنایع بسته می شود.

لوله پلی اتیلن جهت هدایت رواناب های سطحی و انشعابات کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع لوله در صنایع مختلف و مسیر فاضلابی نیز استفاده می گردد. از طرفی دیگر لوله های پلی اتیلنی جزو مصارف عمده به شمار می رود و از کیفیت و بهداشت بسیار بالایی برخوردار است‌.

اتصالاتی که جنس پلی اتلین، دارای خصوصیات خارق العاده ای هستند که در امورات مختلفی همانند:

 • استفاده از آبرسان
 • شبکه فاضلاب
 • شبکه های گاز
 • آبیاری روستایی
 • مجرای برق
 • ارتباط های زهکشی و فاضلاب
 • سیستم آتش نشانی

C:\Users\shima\Desktop\کلمه کلیدی لوله پلی اتیلن\3432423-min.png

جنس لوله پلی اتلین

همانگونه که از نام این لوله مشخص است، لوله پلی اتیلن در واقع لوله ای است که از جنس ماده پلی اتلین تولید شده است. پلی اتلین یک ماده خاص و منحصر به فرد بوده که سبب محبوبیت بسیار زیاد این نوع لوله در سراسر دنیا شده است. به بیان ساده لوله پلی اتلین، لوله ای است که از پلی اتلین ساخته شده است.

در واقع همین ماده پلی اتلین است که به این لوله ها خاصیتی می بخشد که سبب مزایا و معایب که سبب پرطرفدار بودن لوله های پلی اتیلنی شده است.

خواص پلی اتلین

پلی اتلین از خواص شیمیایی، الکتریکی، شیمیایی و حرارتی برخوردار است و قیمت آن مناسب و بسیار ارزان است. همچنین مقاومت الکتریکی، شیمیایی و انعطاف پذیری بسیار زیادی دارد. این ماده می تواند به صورت مختلف و محصولات سخت و انعطاف به تولید شده و مصرف می گردد.

عمر لوله پلی اتلین

بیشتر افراد این تصور را دارند که لوله پلی اتلین بیشتر از ۵۰ سال عمر نمی کند؛ اما براساس آخرین تحقیقات دانشمندان ثابت شده است که ماده پلی اتلین می تواند بیش از ۱۰۰ عمر کرده و دوام داشته باشد. بیش ترین دوام و زمان مصرف لوله های پلی اتیلنی در استرالیا می باشد که حدود ۵۰ سال به طول انجامیده است. اگر چه نمی توان به طور دقیق عمر لوله پلی اتلین را پیش بینی نمود، اما می توان گفت تا هنگامی که احتیاج به توانبخشی اساسی لوله پلی اتلین باشد، می توان از آن انتظار داشت که تا حدود صد سال دوام داشته و بتواند کار کند‌.

مزایا

خرید لوله پلی اتلین و استفاده از آن مزیت های بسیار زیادی دارد که عبارتند از:

 • حجم آن ها بسیار کم بوده و از نظر اقتصادی نیز بسیار مقرون به صرفه هستند.
 • در مقابل مواد شیمیایی، اسید و پرتو ماورا بنفش دارای مقاومت بسیار بالایی بوده و برای صنایع کشاورزی مناسب است.
 • جهت مطمئن شدن از کارکرد دقیق و طولانی از باکیفیت ترین موادها تولید شده است.
 • نصب بسیار راحت در خاک و عمق های بسیار زیاد
 • وزن بسیار سبک
 • جهت نگه داری به فضای کمی احتیاج دارند.

لوله پلی اتلین در سایزهای ۱۰ به بالا به شکل شاخه های ۱۲ متری تنها به تولید می رسد و تولید این نوع لوله ها در اندازه و طول های بیشتر در حال حاضر امکان پذیر نمی باشد. اما جهت سفارش مشتریان امکان تولید شاخه های لوله در اندازه کم تر ۱۲ متر فراهم است‌. به طور معمول استفاده از لوله های پلی اتلینی که دارای طول بیشتری هستند، سبب کاهش هزینه های اتصالات و مدت زمان نصب و بهره برداری خواهد شد.

کاربرد

همان طور که گفته شد لوله پلی اتلین دارای مزیت های بسیار زیادی است. به دلیل دارا بودن این مزایا نیز محبوبیت بسبلر زیادی داشته و برای مصارف مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.همچنین توانسته به نیازهای بیشتر افراد در سراسر دنیا پاسخ دهد.

از لوله های پلی اتلینی در کشور ایران جهت شبکه های آبرسانی استفاده می گردد و با استفاده از لوله پلی اتلین آب رسانی به مناطق دور افتاده و روستاها با سهولت کافی انجام می شود. لوله های پلی اتلینی کمک شایانی به شبکه های فاضلاب شهرها و روستاها کرده است. همچنین در مواردی نظیر آبیاری قطره ای، پوشش دهی انواع کابل ها در جهت انتقال پسماندها و مناطق شیمیایی کاربرد دارد.

کاربردهای لوله پلی اتلین

کاربرد این نوع لوله بسیار زیاد بوده و در حال حاضر در صنایع مختلف بسیار رواج دارد، این کاربردها عبارتند از:

 • کاور کردن فیبر نوری و کابل های دیگر
 • انتقال آب دریا و سایر آب های شور
 • انتقال محصولات نفتی
 • در کشاورزی
 • خطوط اصلی که پر فشار هستند.
 • لوله لایروبی
 • خطوط سیالات در فرآیند کارخانه ها
 • خط های آب سرد جهت واحد صنعتی
 • خط های تهویه مطبوع
 • خط های اصلی بسیار پرفشار
 • قفش های پرورش ماهی

اتصالات لوله پلی اتلین

از جمله روش هایی که برای اتصال میان دو لوله پلی اتلین مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده از اتصالات لوله پلی می باشد‌. این اتصالات برای لوله های پلی اتلینی کاربرد بسیار زیادی دارند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

کاربرد اتصالات لوله پلی اتلین

همانطور که گفته شد این محصولات دارای کاربردهای مختلفی هستند. این کاربردها عبارتند از:

 • سیستم آبرسانی

جهت انتقال آب در سیستم های روستایی و یا شهری و همچنین میان شهری از لوله های اتلینی آبی استفاده می گردد. به همین خاطر بکارگیری اتصالات لوله پلی اتلین در آبرسانی ها بسیار رواج دارد.

 • انتقال گاز

برای صادرات و یا انتقال نیز از لوله های آبی استفاده می شود. برای اتصال این لوله اتلینی اتصالات لوله پلی اتلینی را مورد استفاده قرار می دهند‌.

 • انتقال مواد شیمیایی

به دلیل این که پلی اتلین ها در مقابل خورندگی اسید، مواد شیمیایی و همچنین مواد قلیایی مقاوم‌ می باشند، بنابراین بهترین انتخاب جهت منتقل کردن مواد شیمیایی هستند. اتصالات لوله پلی اتلین نیز برای اتصال این لوله ها از کاربرد مهمی داشته و از اهمیت ویژه ای برخوردار است‌.

لوله های پلی اتلینی چه قدر مقاومت دارند؟

از جمله مهم ترین خصوصیات لوله پلی اتلین ضد ضربه و مقاومت بسیار بالا در مقابل فشار است. انتخاب این نوع لوله ها گزینه ای بسیار مناسب و ارزان در هرگونه پروژه ای می باشد. و شما دیگر برای خنثی کردن ضربات روی لوله ها، احتیاج نخواهید داشت که تجهیزاتی را خریداری کنید.

لوله پلی اتلین با قطر زیاد

به طور معمول برخی از این لوله ها دارای قطر بالایی هستند و قطر داخلی این لوله ها در بیشتر مواقع بیشتر از ۱۲۰۰ میلی متر می باشد. این نوع از لوله پلی اتلین بیشتر به لوله های دو جداره معروف هستند که به برخی از آن ها لوله کاروگیت نیز گفته می شود. معمولا در مصرف هایی که به مقاومت بسیار زیاد نیاز است، از این نوع لوله ها استفاده می شود. لوله پلی اتلین در قطرهای بالا به شکل دفنی در زمین مورد استفاده قرار می گیرند، و می توانند در شبکه های گازرسانی و مسیر فاضلاب انتخاب هوشمندانه ای باشند‌.

انواع لوله های پلی اتلین

این نوع از لوله ها دارای انواع متفاوتی هستند، که در ادامه به معرفی هر یک از آن ها می پردازیم.

لوله اتلینی تک جداره

لوله پلی اتلین تک جداره یکی از مدل های این نوع لوله ها می باشد که در سراسر نقاط جهان کاربرد بسیار زیادی دارد؛ این لوله در مقابل فشار ۲۰ تا ۴۰ از مقاومت بسیار زیادی برخودار است.

لوله پلی اتلین دوجداره

به این نوع لوله ها، لوله های کاروگیت نیز گفته می شود که در انواع پروژه ها بسیار کاربردی هستند‌‌. قطر این لوله ها بسیار زیادی بوده و به صورت دفنی مورد استفاده قرار می گیرند‌.

لوله اسپیرال

در واقع لوله پلی اتلین اسپیرال همان لوله کاروگیت است که در تولید آن ها تفاوت هایی وجود دارد، این تفاوت در اندازه و سایز این دو نوع لوله است.

لوله های کاروگیت جهت کاربرد در شبکه هایی که ثقلی و یا بدون فشار هستند طراحی شده و به تولید می رسند. میزان حداکثر فشار طراحی این لوله ها حدود 5/1 بار است. لوله کاروگیت علاوه بر مقاومت بالا، دارای وزن سبک تری نسبت به لوله های فاضلابی می باشد.

جداره بیرونی لوله کاروگیت مشکی رنگ بوده و سطح داخلی آن نیز به رنگ زرد و یا آبی است.بکارگیری رنگ آبی و زرد در سطح داخلی این لوله به مسئله ویدئوگرافی اشاره می کند‌.

آدرس:تهران- خلیج فارس –خیابان بهشتی پلاک 12

شماره تماس:66264024-021 – 09120942139

https://pipline.ir ادرس سایت:

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *