هر آنچه از جراحی فک باید بدانیم

عنوان: هر آنچه از جراحی فک باید بدانیم

نام دیگر جراحی فک، جراحی ارتوگناتیک است. به کمک این روش بی نظمی استخوان های فک را برطرف و فک ها و دندان ها را برای بهبود عملکرد آن ها تنظیم میکند. انجام این اصلاحات کمک میکند ظاهر صورت شما بهبود یابد. در صورتی که مشکلات فکی شما با ارتودنسی برطرف نشود، جراحی فک میتواند روشی جایگزین باشد.

این جراحی به منظور برطرف کردن نا منظمی ها در فک، دندان ها و اسکلت دهان صورت میگیرد. بنابراین علاوه بر تاثیر بر زیبایی، افراد میتوانند مشکلاتی مانند صحبت کردن، جویدن و مشکلات تنفسی را برطرف کنند. البته که از این جراحی بیشتر در بخش زیبایی انجام میشود.

در برخی موارد، درمان، برای بهبود درمانی شما برنامه ریزی شده است تا حداقل تغییر در ظاهر صورت شما ایجاد شود، اما در موارد دیگر، این امر سبب می‌شود تا تغییرات چشمگیری در چهره به وجود آید.

جراحی فک که گاهی اوقات جراحی ارتوگناتیک نیز نامیده میشود، میتواند فک و چانه را تغییر شکل دهد. میتوان از آن برای تقویت فک و یا کاهش اندازه استخوان استفاده کرد تا چانه ظاهر باریک تری داشته باشد. در برخی موارد، اگر دندان ها و فک به درستی کار نکنند، میتوان از جراحی استفاده کرد.

فک طبیعی چیست

هنگامی که فک بالا و پایین روی هم قرار گیرند، به طوری که فک بالا یک تا دو میلیمتر از فک پایینی جلوتر باشد، فک حالت طبیعی دارد.

روش کار عمل جراحی فک

جراحی فک با تراشیدن استخوان باعث کاهش اندازه فک میشود. کاهش فک بر پشت فک، در قسمت گوش ها متمرکز میشود. این میتواند به صاف شدن هر گونه برجستگی کمک کرده و ظاهر کلی باریک تری به چهره بدهد.

جراحی فک ممکن است شامل جراحی فک بالا یا فک پایین باشد. همچنین ممکن است با توجه به فک نیاز به ترکیبی از هر دو باشد. جراحی از داخل دهان شما انجام میشود. زخم های کوچکی در صورت شما ایجاد میشود که پس از مدتی نا مرئی میشوند.

در حین عمل جراحی فک، فک های شما تغییر موقعیت داده و در حالت جدید خود نگه داشته میشوند و با پیچ و صفحات کوچکی در زیر آن قرار میگیرند.

علائم افرادی که نیازمند جراحی فک هستند

-رشد نامناسب هرکدام از فک های بالا یا پایین

-تقارن نداشتن صورت

-مشکلات جویدن غذا

-مشکلات تنفسی

-مشکلات صحبت کردن

-قرار نگرفتن دندان ها روی هم

-داشتن درد در قسمت فک و صورت

خطرات مرتبط با جراحی فک شامل موارد زیر است:

بی حسی لب: این مشکل طبیعی است و بعد از عمل جراحی رخ میدهد. لب بالایی پس از مدتی بهبود مییابد. اما لب پایینی مدت زمان بیشتری را برای بهبودی نیاز دارند.

(استفاده از بی حسی دائمی بر روی آن تاثیر نخواهد گذاشت.)

عفونت زیر لثه: در تعداد کمی از موارد جراحی، احتمال دارد زیر لثه ها دچار عفونت شود. در صورت استعمال سیگار، احتمال آن افزایش مییابد. توصیه میشود به هیچ عنوان پس از عمل، سیگار نکشید.

مدت زمان درمان پس از جراحی

اکثر بیماران یک شب در بیمارستان میمانند و این مدت به 2 تا 3 روز با توجه به شرایط بیمار افزایش پیدا می کند. بهتر است تا چند هفته در صورت محصل یا شاغل بودن، مرخصی بگیرید و در خانه استراحت کنید. سرعت بهبودی هر فرد نسبت به فرد دیگر متفاوت است. احتمالا پس از جراحی با تورم صورت مواجه میشوید که پس از چند هفته، این تورم بهبود مییابد. میزان تغییر به ظاهر صورت شما بستگی دارد و تاثیر قابل توجهی بر ظاهر شما خواهد داشت.

احساس ناراحتی برای بیماران پس از عمل معمول می باشد و زمان لازم است تا بیمار به شرایط جدید عادت کند.

اقدامات پس ازعمل

  1. ما شما را تشویق میکنیم که بعد از عمل جراحی، نوشیدن و خوردن غذاهای نرم را شروع کنید. اکثر بیماران پس از جراحی مقداری وزن خود را از دست میدهند، بنابراین مهم است که کالری خود را با غذاهای مناسب حفظ کنید.
  2. باز شدن دهان شما پس از جراحی به دلیل تورم کاهش مییابد، بنابراین باید غذاهای نرم مانند سوپ، اسموتی و ماست بخورید.
  3. به دلیل اینکه احتمال کاهش وزن وجود دارد، باید اگر رژیم خاصی را پیش گرفتید آن را برای پس از عمل کنار بگذارید. از خوردن غذاهای سفت تا شش هفته تا زمانی که استخوان فک بهبود مییابد، دوری کنید.
  4. بعد از عمل نباید سیگار بکشید یا فعالیت شدید یا ورزش کنید.
  5. مسواک زدن دندان در طول درمان بسیار مهم است، به خصوص پس از عمل جراحی فک به شما توصیه میشود از مسواک نرم استفاده کنید.

پیش از خروج از بیمارستان برای رفتن به خانه معمولا بیماران توسط پزشک بررسی میشوند.

جراح شما دستورالعمل هایی درباره خوردن و نوشیدن بی خطر، نوع مسکن هایی که میتوانید مصرف کنید، نحوه خوابیدن بدون اختلال در فک و زمان بازگشت به محل کار یا مدرسه را ارائه میدهد.

مزایای جراحی فک

برخی از افراد به دلیل رشد بیش از حد فک، دارای فک بزرگ تری نسبت به حالت نرمال هستند. این افراد میتوانند به کمک جراحی، فک خود را کوچک کنند و زیبایی در صورت خود را دو چندان کنند. این کار میتواند علاوه بر زیبایی، بر اعتماد به نفس افراد نیز بسیار کمک میکند و به افزایش آن کمک میکند.

جراحی چانه

این جراحی را میتوان به همراه جراحی فک انجام داد. به کمک آن میتوان تقارن و توازن صورت را بهبود بخشید و همچنین در افرادی که دچار مشکلات تنفسی هستند، میتوان با جلو آوردن چانه آن را برطرف کرد.

هزینه جراحی فک

هزینه جراحی فک به عوامل متعددی بستگی دارد. این عوامل شامل هزینه جراح، ارتودنسی، میزان شدت مشکل فک، هزینه بیهوشی و قرص های مسکن و محل انجام جراحی میباشد. به دلیل اینکه بیمه های افراد معمولا هزینه ای برای عمل های زیبایی پرداخت نمیکنند، مهم است که عمل جراحی شما به دلیل زیبایی است یا پزشکی. برای اطلاع بیشتر از هزینه های جراحی فک باید از پزشک خود سوال بپرسید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *