فیلتر آلات موتور دیزل

فیلتر آلات موتور دیزل

C:\Users\Alireza\Desktop\banner-ced194b8bceb84327a9c138ce8412f79فیلتر-گازوئیلفیلتر_گازوئیل.jpg

موتور های دیزلی پر مصرف ترین نوع موتور های احتراق داخلی محسوب می شوند که از گازوئیل Gas-oil بعنوان سوخت استفاده می کنند. تقریبا بر روی تمامی ماشین آلات سنگین صنعتی مانند انواع اتوبوس ها، کامیون ها، تراک ها، ماشین آلات کشاورزی و راهسازی از موتور های دیزل استفاده می شود که از انواع مختلفی فیلتر های صنعتی برای افزایش طول عمر اجزای موتور و بهبود گشتاور و راندمان خروجی استفاده می کنند. موتور های دزل امروزی اغلب از نوع انژکتوری بوده و بر حسب نوع کاربری با حجم های مختلفی انتخاب می شوند.

انواع فیلتر روغن موتور، فیلتر آبگیر سپراتور، فیلتر های گازوئیل معمولی و فیلتر هوا بر روی موتور های دیزلی اتصال پیدا می کنند. موتور دیزل اتصالی بر روی ماشین آلات سنگین با برند هایی خاص و محدود مانند موتور دیزل دویتس DEUTZ محصول کشور آلمان، موتور دیزل کومنز یا کامینز Cummins محصول کشور آمریکا، موتور دیزل پرکینز Perkins که در واقع محصولی انگلیسی می باشد که اخیرا توسط برند کت یا کاترپیلار آمریکا خریداری شده است اتصال پیدا می کند. هر چند که با بهبود کیفیت محصول چینی و گسترش صنایع این کشور موتور های دیزلی چینی نیز وارد عرضه رقابت در بازار شده اند.

اغلب برند های تولید کننده موتور های دیزل خود به تولید انواع فیلتر آلات صنعتی موتور های دیزل شامل فیلتر های گازوئیل و آبگیر گازوئیل و فیلتر روغن نیز مبادرت دارند. بعنوان مثال برند کامنز به تولید فیلتر های صنعتی که در گذشته تحت نام فیلیتگارد Fleetguard و امروزه با نام Cummins filteration می پردازد. برند دویتس نیز به عرضه انواع فیلتر ها تحت نام دویتس مبادرت دارد که البته در واقع تولید جانی از برند MANN آلمان یکی از بزرگترین تولید کنندگان فیلتر آلات صنعتی در دنیا می باشد.

فیلتر گازوئیل موتور دیزل

فیلتر گازوئیل با توجه به آلودگی های بسیار گسترده سوخت گازوئیل که نه تنها به شکل سنگ ریزه ها و گرد و غبار و در فاز جامد بلکه بصورت آب و روغن در فاز مایع نیز مورد استفاده قرار می گیرند می باشد. از این رو تصفیه گازوئیل ورودی بعنوان سوخت به موتور دیزل می تواند تاثیر قابل توجهی در جلوگیری از ایجاد رسوب در داخل موتور دیزل و افزایش راندمان خروجی داشته باشد. فیلتر گازوئیل در گذشته به شکل ساده و تنها با قابلیت جذب آلاینده ها در فاز جامد تولید می شد که در انواع برند های بصورت FF یا Fuel filter نامگذلری می شوده است.

C:\Users\Alireza\Desktop\Files\8-2021\Donaldson-water-separator-filter.jpg

نمونه های مدرن تر فلیتر گازوئیل تحت نام فیلتر آبگیر گازوئیل یا فیلتر سپراتور آبگیر نامگذاری می شود که قابلیت های آن نه تنها در حذل آلاینده های جامد بلکه با بکارگیری تکنولوژی مدرن و یک لایه کارتریج بیشتر در جذب قطرات میکرونی آب معلق در گازوئیل، افزایش سایز قطره و در نهایت جداسازی و ذخیره آن در یک مخزن جداگانه صورت می پذیرد. تقریبا بر روی تمامی ماشین آلات صنعتی مدرن مانند ماشین آلات معدنی و راهسازی مدرن بجای فیلتر گازوئیل های سنتی امروزه از فیلتر آبگیر گازوئیل استفاده می شود. نقش فیلتر آبگیر گازوئیل در حذف آلاینده های مایع سبب افزایش دمای احتراق و به دنبال آن افزایش راندمان خروجی ماشین آلات و موتور دیزل می باشد.

فیلتر روغن موتور دیزل

فیلتر روغن که برای تصفیه روغن در گردش در موتور های دیزلی مورد استفاده قرار می گیرد اغلب از نوع پیچی یا Spin-on مورد استفاده قرار می گیرد. فیلتر های روغن موتور دیزل با کد هایی که در ابتدا بصورت LF مخفف Lube Filter است مورد استفاده قرار گرفته و با حذف آلاینده های روغن در گردش که اغلب در فاز جامد و بصورت پیلیسه های فلزی ناشی از سایش رینگ پیستون در داخل لاینر یا بوش موتور هستند می پردازند. فیلتر روغن موتور ماشین آلات سنگین بصورت دوره ای بر حسب مدت زمان و دور کارکرد تعویض شده و دارای کارتریج های جنس سلولزی می باشند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *