نردبان طنابی

نردبان های طنابی با انواع نردبان های معمولی که از آن ها استفاده میکنید، متفاوت است. دلیل آن این است که برای موقعیت های خاصی طراحی شدند و ممکن است همه افراد در استفاده از این نوع نردبان به اندازه کافی ماهر یا حتی از نظر جسمی قادر نباشند. در اینجا یک بحث در مورد نردبان های طناب دار، نحوه استفاده از آن ها و نحوه ایمن سازی وجود دارد.

نردبان طناب در اصل هر نوع نردبانی را توصیف میکند که در آن در ریل ها یا قسمت هایی از نردبان که پله ها را پشتیبانی میکنند، از نوعی طناب ساخته شده است. نردبان های طنابی طوری طراحی شدند که به آسانی از یک سکو سطح پایین به پایین پرتاب شوند، مانند هنگام سوار شدن بر کشتی های کوچکتر. نردبان های طناب دار نیز معمولا سبک تر و قابل حمل هستند به طوری که میتوان آن ها را در هر جایی نگهداری کرد.

متریال نردبان طنابی

در حالی که نردبان های طناب دار معمولا از طناب واقعی ساخته میشوند، هر نردبانی که در ریل ها انعطاف پذیر باشد به عنوان نردبان طناب در نظر گرفته میشود. با این تعریف، مهاربندهای نردبان طنابی میتوانند از زنجیر، سیم یا حتی مواد مصنوعی ساخته شوند. این مواد به گونه ای مورد استفاده قرار میگیرند که بتوانند در هر زمان که نیاز باشد به راحتی مستقر شوند.

نردبان های طناب دار معمولا از چوب یا فلز ساخته میشوند و ابعاد آن ها متفاوت است. در موارد خاص، همان موادی که ریل ها از آن ساخته شدند، در ساخت پله ها نیز از آن ها استفاده میشود.

همانطور که قبلا ذکر شد، نردبان های طنابی بسیار سبک طراحی شدند و وزن کمتری را در مقایسه با نردبان های ساخته شده از فلز یا سایر مواد قوی تر تحمل میکنند. بنابراین، از این نردبان ها فقط در مواردی استفاده میشوند که افراد تجیزات سنگینی را با خود حمل نکنند.

از نردبان طنابی در شرایطی استفاده میشود که در نردبان معمولی نمیتوان از آن استفاده کرد. این موارد شامل مناطقی با فضاهای کوچک یا در شرایطی است که در آن سطوح ناهمواری وجود دارد که نردبان در مقابل آن ها قرار میگیرد.

موارد استفاده از نردبان طنابی

به دلیل امواج و همچنین شکل های نامنظم کناره های کشتی، نردبان طنابی بیشتر برای سوار شدن بر کشتی ها استفاده میشود. کشتی ها باید در کنار هم باشند تا بتوانند فاصله ایمن را برای پرش کاربر از مکانی به مکان دیگر داشته باشند. این نردبان های طناب دار معمولا از وسیله بزرگتر بر روی وسیله کوچکتر قرار میگیرند.

هلیکوپترها از نردبان طناب دار برای ماموریت های نجات استفاده میکنند. به علت فضای کمی که در هلکوپتر ها وجود دارد، نردبان های طنابی بهترین گزینه هستند.

کوهنوردان برای صعودها، معمولا از نردبان طناب دار استفاده میکنند، زیرا این ها جایگزین های مطمئن تری برای رپلینگ با استفاده از یک تکه طناب هستند. این نردبان ها ثبات بسیار بیشتری را ارائه میدهند و میتوان آن ها را به راحتی نصب کرد. نردبان طنابی برای تپه هایی با زاویه تند و پیاده روی های خطرناک استفاده میشود و مبتدیان میتوانند از آن ها برای تکمیل صعودهای خود استفاده کنند.

برای رویدادهایی مانند کنسرت ها، نردبان طناب دار معمولا مورد استفاده قرار میگیرد، زیرا میتوان آن ها را به راحتی در هر زمان مورد نیاز از مکانی به مکان دیگر منتقل کرد. بیشتر مناطق پشت صحنه نیز دارای فضای محدودی هستند، بنابراین امکان دسترسی به نردبان معمولی وجود ندارد. در محیطی که زمان پاسخ سریع در تنظیم نورها، صداها و… نیازمند سرعت عمل هستند، نردبان طنابی بهترین انتخاب برای این نوع مشاغل است.

کاربران نردبان طنابی همیشه باید تعادل خود را حفظ کنند. حفظ پایداری در نردبان های طنابی به دلیل عدم تماس با سطوح پایدار دشوار است. مرکز تکیه گاه را پایین و به سمت مرکز نردبان باید نگه دارید تا نوسانات را به حداقل برسانید. صعود از نردبان طنابی در مقایسه با انواع دیگر نردبان بسیار دشوارتر است. این به این دلیل است که نردبان های طناب دار تمایل دارند از پهلو به پهلو یا عقب و جلو و گاهی حتی در هر دو جهت به طور همزمان بچرخند که بخاطر انعطاف پذیری ذاتی ریل ها است و به همین علت آن ها برای موقعیت های خاص مناسب هستند. بنابراین، برای بالا و پایین رفتن ایمن از نردبان باید مراقبت های زیادی را انجام داد. این ها مواردی است که باید در نظر بگیرید تا بتوانید از سقوط، حوادث و انواع دیگر تصادفات جلوگیری کنید. شما میتوانید با مراجعه به سایت تجهیزات ایمنی ایران مطالعات بیشتری را نسبت به نردبان های طنابی انجام دهید و همچنین اگر به دنبال دیگر وسایل ایمنی هستید، میتوانید به راحتی درباره آن ها اطلاعات کسب کنید و حتی خرید کنید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *