آشنایی با بلبرینگ تماس زاویه ای و انواع آن!

آشنایی با بلبرینگ تماس زاویه ای و انواع آن!

بلبرینگ های تماس زاویه ای یک نوع بلبرینگ با عنصر نورد هستند. همانطور که از نامش مشخص است، یاتاقان های نورد از غلتک یا توپ برای حمل بار استفاده می کنند. انواع مختلفی از یاتاقان های غلتکی وجود دارد و هر نوع بلبرینگ دارای مزایا و معایب خاص خود است.

انواع بلبرینگ

سه نوع بلبرینگ وجود دارد: تماس زاویه ای (که در ادامه مطلب در مورد آن بحث خواهیم کرد)، محوری و شیار عمیق.

صرف نظر از نوع بلبرینگ، هدف آنها کاهش اصطکاک چرخشی است و همه قادر به تحمل نیروی محوری و شعاعی (یا رانش) هستند. بلبرینگ ها حول یک محور ثابت حرکت می کنند. بسته به کاربرد، یاتاقان ممکن است تحت تأثیر نیروی محوری (نیرویی که موازی محور اعمال می شود) یا نیروی شعاعی (نیرویی که عمود بر محور اعمال می شود) یا هر دو آنها باشد. از آنجا که همه یاتاقان ها قادر به پشتیبانی از هر دو نیرو نیستند، بلبرینگ ها بسیار متنوع طراحی می شوند و جز پرکاربردترین آنها انواع بلبرینگ های عنصر نورد هستند.

بلبرینگ های تماس زاویه ای

بلبرینگ های تماس زاویه ای برای استفاده در جعبه دنده ها، پمپ ها، موتورهای الکتریکی و کلاچ ها یا سایر کاربردهای پرسرعت ایده آل هستند. آنها معمولاً در صنایع حمل و نقل مواد، ماشین آلات، آسیاب فولاد و انرژی باد استفاده می شوند. اگر چه بلبرینگ های تماس زاویه ای می توانند بارهای رانشی را فقط در یک جهت بپذیرند، اما می توانند در زوایای مختلف (معمولاً بین 0 تا 45 درجه) برای انتقال بار بر روی بلبرینگ تماس داشته باشند.

نحوه کارکرد بلبرینگ های تماس زاویه ای

بلبرینگ های تماس زاویه ای، نیروهای محوری را فقط در یک جهت تحمل می کند. سطوح در رینگ داخلی و خارجی بلبرینگ های تماس زاویه ای نسبت به یکدیگر در جهت محور بیرینگ جابجا می شوند در نتیجه این بیرینگ ها برای تحمل بارهای ترکیبی به صورت همزمان طراحی شده اند. شیارها در بلبرینگ های یک ردیفه با تماس زاویه ای، به نحوی طراحی شدند که نیروی تحت زاویه ای تماس مشخص از رینگ به رینگ دیگر منتقل می شود. به دلیل همین زاویه تماس، بلبرینگ ها با تماس زاویه ای یک ردیفه در مقایسه با بلبرینگ های شیاردار، خیلی بهتر قادر به تحمل بارهای محوری بالا می باشند.

این بلبرینگ ها به سه دسته تقسیم می شوند:

  • بلبرینگ تماس زاویه ای یک ردیفه

در این نوع بلبرینگ زاویه تماس 40 درجه است که می توانند بر حسب نیاز و سرعت بالا کار کنند و از هم جدا نمی شوند. این بلبرینگ برای ترتیب های متفاوتی مناسب بوده و به دو روش قابل دسترس است. نوع عادی برای استفاده به طور تکی بکار می روند که نیروی محوری فقط از یک جهت بر بلبرینگ وارد می شود اما نوع مشترک در مواقعی بکار می رود که دو یا چند زوج بلبرینگ باید با هم به روش مختلفی مورد استفاده قرار گیرند. در این نوع بلبرینگ ها ساچمه ها دارای یک ردیف هستند و به منظور استفاده دوتایی تولید می شوند که در حالت دوتایی به هر صورتی نسبت به یکدیگر تنظیم شوند به گونه ای که دارای لقی مثبت و یا منفی و یا توزیع بار یکسانی باشند.

  • بلبرینگ تماس زاویه ای دو ردیفه

از این نوع زمانی استفاده می شود که تحمل بار بلبرینگ یک ردیفه به تنهایی کافی نباشد و یا هنگامی که نیرو از دو جهت به بلبرینگ وارد می شود. در نوع بلبرینگ تماس زاویه ای دو ردیفه، تماس زاویه ای طرح a جدیدترین نوع از این خانواده است که ابعاد طراحی داخلی آنها بهینه سازی شدند. زاویه تماس 32 درجه و فاقد شیار ساچمه خور هستند. در نوع دیگر دو ردیف دارای شیار ساچمه خور در یک طرف طراحی شدند. بلبرینگ های دارای شیار ساچمه خور باید به گونه ای جا زده شوند که بار اصلی محوری به سمت بدون شیار آن وارد شود. انواع کاسه نم دار توسط یک نوع گریس پایه لیتیم پر شده که امر باعث شده در دمای -30 تا مثبت 110 درجه سانتی گراد کار کنند.

بلبرینگ تماس زاویه ای با چهار نقطه تماس

شیار ساچمه ای این نوع بلبرینگ ها که در حقیقت یک نوع بلبرینگ تک ردیفه تماس زاویه ای است، این بلبرینگ را قادر به تحمل بار محوری از دو طرف می سازد. فضای محوری مورد نیاز برای نصب این نوع بلبرینگ کمتر از فضای مورد نیاز برای نصب بلبرینگ های دو ردیفه است. زاویه تماس این بلبرینگ ها 35 درجه است که حلقه داخلی آنها دو تیکه است که این امر امکان استفاده از تعداد ساچمه بیشتر و در نتیجه افزایش قدرت تحمل بار را فراهم می کند. جهت جلوگیری از چرخش حلقه بیرونی در داخل محفظه اندازه های بزرگ آنها را با دو جای خار تولید کردند. پسوند n2 مقدار ناهمراستایی مجاز در این بیرینگ ها بسیار محدود بوده و هر گونه ناهمراستایی منجر به افزایش صدای بلبرینگ می شود. اگر این نوع بلبرینگ در کاربرد با بیرینگ شعاع دیگر به گونه ای جفت شده باشد که مثل یک بلبرینگ کف گرد عمل کند و نیز با لقی شعاعی در داخل محفظه نصب شده باشد، هیچ گونه ناهمراستایی مجاز نیست. لقی داخلی آنها از نوع محوری است و بعضی از انواع آنها با پنجره ساچمه پلی امیدی نیز تولید می شوند.

لقی داخلی بلبرینگ تماس زاویه ای

بلبرینگ های مصارف عمومی نوع cb به طور استاندارد برای استفاده دوتایی ساخته می شوند و هنگامی که به گونه پشت یا روبرو جا زده شوند لقی محور اندکی خواهند داشت. بلبرینگ های تماس زاویه ای دو ردیفه دارای لقی نرمالی هستند و به طور استاندارد و به تناسب اندازه بلبرینگ، لقی آنها بین 5 الی 55 میکرون است. بعضی از انواع این بلبرینگ ها لقی کمتر و یا بیشتر از نرمال دارند که تولید آنها چندان متداول نیست.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *