شاخص ترس و طمع چیست؟

شاخص ترس و طمع چیست؟

متاسفانه در بین سرمایه گذاران کم نیستند افرادی که تصمیمات مهم را بر اساس احساسات می گیرند. از این رو با تکیه بر شاخص ترس و طمع می توان میزان برخورد احساساتی معامله گران را اندازه گیری کرد.
حال شما را با این واژه و ورود آن به بازار سرمایه آشنا می کنیم. افرادی که در بازار بورس یا دیگر بازارهای سرمایه به تبادل می پردازند، در زمان بالا رفتن نرخ ها، حریص می شوند که موجب القای حس ترس در بازار خواهد شد.
بر عکس این اتفاق نیز زمانی رخ می دهد که بازار افت کند و به فروش ارز مورد نظر خود رو بیاورند. اگر سابقه حضور در بازار سرمایه را داشتبه باشید بی شک با دو تحلیل تکنیکال و فاندامنتال آشنا هستید، اما باید بدانید که برخی برای ارزیابی بازار از شاخص ترس و طمع کمک می گیرند.
هر معیاری که بتواند با گرفتن داده های نخستین، احساسات موجود در بازار و حالت سرمایه گذاران را بسنجد، قادر است یک دریچه مثبت رو به شرایط فعلی و پیش بینی های پیش رو برای فرد معامله ‌‌گر باز کند.
امروزه یکی از معیارها و شاخص هایی که بتواند احساسات جریان یافته در بازار را نمایش بدهد، در بین جامعه اقتصادی، Fear and Greed یا همان شاخص ترس و طمع خوانده می شود.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *